Istambulska konvencija : Kako u Hrvatsku uvesti rodnu ideologiju

Vrijeme:4 min, 9 sec

 

O tzv. Istambulskoj konvenciji već smo pisali. Radi se o dokumentu koji se Amdrej Plenkovićnavodno bavi pravima žena, a zapravo kroz institut međunarodnog ugovora uvodi zaobilaznim putem rodnu ideologiju u pojedine zemlje. Drugim riječima, od hrvatskog potpisa pod tu konvenciju ženama u Hrvatskoj ne će biti ništa bolje ili lošije, ali će na svoje doći razni aktivisti i lobiji koji će kroz civilni sektor za hrvatske novce promicati genderizam, od državnih tijela do školskih programa. Toga je nema sumnje potpuno svjestan i Andrija Plenković, pa je njegova potpora Istambulskoj konvenciji izravno u suprotnosti s programom HDZ-a.

Svi oni koji žele mogu se uključiti u javnu raspravu koja je upravo pokrenuta na ovu temu, valjda zato što je počela i sezona godišnjih odmora. O raspravi se više može saznati iz priopćenja GROZD-a kojega donosimo u nastavku.(hkv)

GROZD:Spriječimo Vladinu ratifikaciju Istanbulske konvencije!

U tijeku je javna rasprava o tzv. Istanbulskoj konvenciji Vijeća Europe koju Vlada Republike Hrvatske planira ratificirati, a što bi svakako trebalo spriječiti!

Naime, ne radi se o nekom od brojnih neobvezujućih dokumenata, već o međunarodnom ugovoru koji ima snagu jaču od hrvatskih zakona! Ova konvencija zloupotrebljava borbu protiv nasilja nad ženama (koje naravno svi osuđujemo) za podmuklo uvođenje rodne ideologije u državne zakone i u obrazovanje. Njenim bi se prihvaćanjem omogućilo zatiranje tradicije, kulture, vjere i ostalih vrijednosti važnih za hrvatski narod.

Stoga Vas molimo da se svakako javite na javnu raspravu (otvorenu do 3.8.), barem kratkom opaskom, na https://esavjetovanja.gov.hr/Econ/MainScreen?EntityId=5638. Tu možete vidjeti tekst same Konvencije i pročitati već objavljene primjedbe našeg stručnog tima udruge Glas roditelja za djecu – GROZD.

Na internetu postoje i brojni članci o temi Istanbulske konvencije, primjerice ovdje ili ovdje.

Molimo Vas da ovu obavijest proslijedite svojim prijateljima i poznanicima, uz možda usmenu napomenu da pogledaju mail, jer u ovo ljetno doba se pošta nešto rjeđe gleda.

Zahvaljujemo Vam i želimo Vam ugodan ljetni odmor!

Kristina Pavlović, prof. i Ladislav Ilčić, prof.
voditelji udruge Glas roditelja za djecu – GROZD

PRILOG – O Istambulskoj konvenciji

Istanbulska konvencija prvi je međunarodni ugovor u povijesti Vijeća Europe u čijem sastavljanju nisu sudjelovale države članice na koje će se jednom Konvencija odnositi, već ju je pripremala stručna skupina, a države su preko Vijeća ministara “samo” prihvatile finalni tekst. Gotovo da nije ostavljen prostor za “javnu raspravu” među državama o samom sadržaju Konvencije. S obzirom da Konvencija ostavlja mali prostor za “rezerve” dražava koje ratificiraju Konvenciju – “rezerva” znači da država može prilikom ratifikaciji odlučiti hoće li se na nju primjenjivati neke odredbe Konvencije i u kojem opsegu/značenju – države su donošenjem Konvencije stavljene pred izbor: uzmi ili ostavi.

To se pokazuje posebno problematičnim jer Konvencija sadrži neke jako nejasne i štetne formulacije o kojima države članice Vijeća Europe gotovo da nisu mogle raspravljati te na njih ne mogu donijeti rezervacije. Tako Istanbulska konvencija po prvi puta u međunarodni ugovor uvodi i definira termin roda: ’rod’ označava društveno oblikovane uloge, ponašanja, aktivnosti i osobine koje određeno društvo smatra prikladnima za žene i muškarce” (čl. 3. c.) te nalaže da će “stranke osigurati provedbu odredaba ove Konvencije, a osobito mjera za zaštitu prava žrtava, bez diskriminacije po bilo kojoj osnovi kao što su spol, rod, rasa, boja kože, jezik, vjera, političko ili drugo uvjerenje, nacionalno ili socijalno podrijetlo, pripadnost nacionalnim manjinama, imovinsko stanje, rođenje, seksualna orijentacija, rodni identitet, dob…” (čl. 4. 3., usp. čl. 43. i 53. Pojašnjavajućeg izvješća)

Nadalje, Konvencija dodatno sadrži nejasan tekst i odredbe koje se mogu različito tumačiti te države koje su ratificirale Konvenciju mogu biti izložene pritiscima tzv. “međunarodno nadzornog mehanizama” GREVIO, koji nadzire provedbu Konvencije, pogotovo na području državnih javnih politika (školstvo, mediji, antidiskriminacijska politika…). Primjerice: “Stranke će poduzeti potrebne mjere za promicanje promjena u društvenim i kulturnim obrascima ponašanja žena i muškaraca s ciljem iskorjenjivanja predrasuda, običaja, tradicija i svih drugih postupanja u praksi koja se temelje na ideji manje vrijednosti žena ili na stereotipnim ulogama žena i muškaraca.” (čl. 12. 1) Stranke će osigurati da se kultura, običaji, vjera, tradicija ili takozvana “čast” neće smatrati opravdanjem za bilo koje djelo nasilja obuhvaćeno područjem primjene ove Konvencije. (čl 12. 5.) “Stranke će poduzeti, kada je to primjereno, potrebne korake kako bi nastavne materijale o pitanjima kao što su ravnopravnost žena i muškaraca, nestereotipne rodne uloge, uzajamno poštovanje, nenasilno rješavanje sukoba u osobnim odnosima, rodno utemeljeno nasilje nad ženama i pravo na osobni integritet, prilagođeno razvojnim sposobnostima učenika, uključile u redovni nastavni plan i program i na svim razinama obrazovanja. Stranke će poduzeti potrebne korake za promicanje načela iz stavka 1. kako u neformalnim obrazovnim okruženjima, tako i u sportskim te kulturnim okruženjima i okruženjima za slobodno vrijeme te u medijima.” (čl. 14. 1-2. i usp. čl. 94-97. Pojašnjavajućeg izvješća: pod “neformalno obrazovanje” se misli i na “vjerske obrazovne ustanove”).

Do sada su Konvenciju ratificirali Švedska, Španjolska, Portugal, Crna Gora, Srbija, Francuska, Poljska, Finska, Slovenija, Italija, Danska, BiH, Austrija, Andora, Monaco i Malta.

 

Narod .hr /HKV/ http://www.hkv.hr/Hrvatsko nebo

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)